M/F Hillefjord
| Rute | Ranavik - Skjersholmane
|
| IMO | 9850719 |
| Bygget i år | 2019 |
| Værft | Sefine Shipyard, Turkey (#33) |
| Ejer | Fjord1 ASA |
| Operatør | Fjord1 |
| Længde | 84,32 m |
| Bredde | 17,0 m |
| Dybdegående | 4,04 m |
| BRT | 2.985 |
| Maskineri | 2 * Caterpillar C32 + Battery |
| Fart | 14 kn. |
| Antal passager | 299 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 83 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Florø |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Florøy, Sildafjord, |
| Notes | - |
M/F Hillefjord

Foto: Fjord1
M/F Hillefjord

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Skjersholmane, 17/7-2020)
M/F Hillefjord

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Hardangerfjorden, 14/7-2022)
M/F Hillefjord

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Hardangerfjorden, 14/7-2022)
M/F Hillefjord

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Hardangerfjorden, 14/7-2022)