M/F Aura Seaways
| Rute | Kiel - Klaipeda
|
| IMO | 9851036 |
| Bygget i år | 2021 |
| Værft | Guangzhou Shipyard International, China (#18121009) |
| Ejer | DFDS A/S |
| Operatør | DFDS |
| Længde | 230,31 m |
| Bredde | 31,60 m |
| Dybdegående | 7,0 m |
| BRT | 56.043 |
| Maskineri | 4 * Wärtsilä W6L46 |
| Fart | 23 kn. |
| Antal passager | 600 |
| Antal køjer | 690 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 4.500 |
| Hjemstedshavn | København |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Luna Seaways, |
| Notes | - |
M/F Aura Seaways

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Storebælt, 15/1-2022)
M/F Aura Seaways

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Storebælt, 15/1-2022)
M/F Aura Seaways

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Storebælt, 15/1-2022)
M/F Aura Seaways

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Karlshamn, 15/5-2022)
M/F Aura Seaways

Foto: Peter Therkildsen (Fayard, 24/10-2022)
M/F Aura Seaways

Foto: Peter Therkildsen (Fayard, 24/10-2022)