M/F Tustna
| Rute | Seivika - Tømmervåg
|
| IMO | 9855393 |
| Bygget i år | 2019 |
| Værft | Cemre Shipyard, Turkey (#68) |
| Ejer | Fjord1 ASA |
| Operatør | Fjord1 |
| Længde | 95,56 m |
| Bredde | 14,8 m |
| Dybdegående | 3,6 m |
| BRT | 2.828 |
| Maskineri | 2 * Caterpillar C32 + Battery |
| Fart | 11 kn. |
| Antal passager | 394 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 80 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Florø |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Grip, |
| Notes | - |
M/F Tustna

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Seivika, 21/7-2020)
M/F Tustna

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Talgsjøen, 17/7-2022)
M/F Tustna

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Talgsjøen, 17/7-2022)
M/F Tustna

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Tømmervåg, 17/7-2022)
M/F Tustna

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Tømmervåg, 17/7-2022)