M/F Glykofilousa VIII
| Rute | Paloukia - Perama |
| IMO | 9856971 |
| Bygget i år | 2019 |
| Værft | ?, Greece |
| Ejer | Theoship Shipping Co. |
| Operatør | ? |
| Længde | 92,40 m |
| Bredde | 17,56 m |
| Dybdegående | 2,80 m |
| BRT | 1.108 |
| Maskineri | 4 * Baudouin 6M26.3 |
| Fart | 13,5 kn. |
| Antal passager | 600 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 166 |
| Lanemeter | 312 |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | Greece |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |

