M/F Festøya
| Rute | Festøya - Solavågen
|
| IMO | 9863132 |
| Bygget i år | 2020 |
| Værft | Remontowa Shipbuilding, Poland (#B619/1) |
| Ejer | Norled AS |
| Operatør | Norled |
| Længde | 114,4 m |
| Bredde | 17,4 m |
| Dybdegående | 4,3 m |
| BRT | 2.596 |
| Maskineri | ? + Battery |
| Fart | 12,5 kn. |
| Antal passager | 296 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 120 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Stavanger |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Solavågen, |
| Notes | - |
M/F Festøya

Foto: Göran Olsson (Helsingborg 27/6-2020)
M/F Festøya

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Festøya, 19/7-2020)
M/F Festøya

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Festøya, 19/7-2020)
M/F Festøya

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Solavågen, 16/7-2022)