M/F Bastø Electric
| Rute | Moss - Horten
|
| IMO | 9878993 |
| Bygget i år | 2020 |
| Værft | Sefine Shipyard, Turkey (#42) |
| Ejer | T-Finans AS |
| Operatør | Torghatten Sør |
| Længde | 143,22 m |
| Bredde | 20,7 m |
| Dybdegående | 4,62 m |
| BRT | 7.865 |
| Maskineri | 4 * Cummins QSK50-DM1 + Battery |
| Fart | 18 kn. |
| Antal passager | 600 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 200 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Horten |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | Bastø Electric (2020-2025) - Bastø Fosen
|
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |
M/F Bastø Electric

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Oslofjorden, 18/11-2021)
M/F Bastø Electric

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Horten, 18/11-2021)
M/F Bastø Electric

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Horten, 18/11-2021)
M/F Bastø Electric

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Oslofjorden, 21/7-2023)
M/F Bastø Electric

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Oslofjorden, 21/7-2023)
M/F Bastø Electric

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Moss, 22/7-2023)
M/F Bastø Electric

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Moss, 22/7-2023)