M/F Salish Heron
| Rute | Vancouver (Tsawwassen) – Southern Gulf Islands |
| IMO | 9905746 |
| Bygget i år | 2021 |
| Værft | Remontowa Shipbuilding S.A., Poland (#B615/4) |
| Ejer | British Columbia Ferry |
| Operatør | BC Ferries |
| Længde | 107,4 m |
| Bredde | 23,5 m |
| Dybdegående | 4,7 m |
| BRT | 8.728 |
| Maskineri | 3 * Wärtsilä 8L20 DF |
| Fart | 15,5 kn. |
| Antal passager | 584 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 138 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Victoria |
| Flag | Canada |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Salish Eagle, Salish Orca, Salish Raven, |
| Notes | - |
M/F Salish Heron

Foto: Andrew McLeod (July 2023)