M/F Svelvik
| Rute | Svelvik - Verket
|
| IMO | 9907990 |
| Bygget i år | 2021 |
| Værft | Sefine Shipyard, Turkey (#44) |
| Ejer | Bastø Fosen AS |
| Operatør | Torghatten Sør |
| Længde | 54,15 m |
| Bredde | 12,8 m |
| Dybdegående | 3,1 m |
| BRT | 983 |
| Maskineri | 2 * ? + battery |
| Fart | ? kn. |
| Antal passager | 97 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 30 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Horten |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | Svelvik (2021-2025) - Bastø Fosen
|
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |
M/F Svelvik

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Horten, 18/11-2021)
M/F Svelvik

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Horten, 18/11-2021)
M/F Svelvik

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Horten, 18/11-2021)