M/F Grotte
| Rute | Esbjerg - Nordby
|
| IMO | 9909429 |
| Bygget i år | 2021 |
| Værft | Hvide Sande Shipyard, Denmark (#145) |
| Ejer | Molslinjen A/S |
| Operatør | Fanølinjen |
| Længde | 49,9 m |
| Bredde | 13,8 m |
| Dybdegående | 2,3 m |
| BRT | 925 |
| Maskineri | 1 * Scania + Battery |
| Fart | 11,5 kn. |
| Antal passager | 300 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 35 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Esbjerg |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |
M/F Grotte

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund, 9/1-2021)
M/F Grotte

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund, 9/1-2021)
M/F Grotte

Foto: Göran Olsson (Helsingborg, 9/1-2021)
M/F Grotte

Foto: Peter Therkildsen (Nordby, 5/6-2022)
M/F Grotte

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Esbjerg, 3/9-2022)
M/F Grotte

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Esbjerg, 3/9-2022)
M/F Grotte

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Nordby, 3/9-2022)
M/F Grotte

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Esbjerg, 19/7-2024)
M/F Grotte

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Esbjerg, 19/7-2024)
M/F Grotte

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Esbjerg, 19/7-2024)