HSC Express 5
| Route | Rønne - Ystad
|
| IMO | 9913286 |
| Building year | 2023 |
| Building yard | Austal, Philippines (#423) |
| Owner | Molslinjen A/S |
| Operator | Bornholmslinjen |
| Length | 115,42 m |
| Breadth | 30,5 m |
| Draft | 3,3 m |
| GT | 13.488 |
| Machinery | 4 * Wärtsïlä W16V31 (Dual-Fuel) |
| Speed | 37 kn. |
| Number of passengers | 1.610 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 450 |
| Lanemetres | 617 |
| Port of registry | Rønne |
| Flag | Denmark |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |
HSC Express 5

Drawing: Molslinjen
HSC Express 5

Drawing: Austal Ships Pty Ltd
HSC Express 5

Photo: Göran Olsson (Helsingborg, 16/4-2023)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Dragør, 16/4-2023)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Dragør, 16/4-2023)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Dragør, 16/4-2023)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Ystad, 29/4-2023)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Ystad, 29/4-2023)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Ystad, 29/4-2023)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Rønne, 25/12-2023)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Rønne, 26/12-2023)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Rønne, 26/12-2023)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Rønne, 26/12-2023)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Rønne, 30/12-2023)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Rønne, 30/12-2023)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Rønne, 30/12-2023)
HSC Express 5

Photo: Wojciech Klosek (Ystad, 13/7-2024)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Dragør, 30/11-2024)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Dragør, 30/11-2024)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Dragør, 30/11-2024)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Rønne, 27/12-2025)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Rønne, 27/12-2025)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Rønne, 27/12-2025)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Rønne, 27/12-2025)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Rønne, 4/4-2026)
HSC Express 5

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Rønne, 4/4-2026)