M/F Ala’suinu
| Rute | North Sydney - Port aux Basques North Sydney - Argentia |
| IMO | 9946257 |
| Bygget i år | 2024 |
| Værft | CMI Jinling Weihai Shipyard, China |
| Ejer | Stena North Atlantic Ltd. |
| Operatør | Marine Atlantic |
| Længde | 202,9 m |
| Bredde | 27,8 m |
| Dybdegående | 6,45 m |
| BRT | 38.000 |
| Maskineri | 2 * Caterpillar |
| Fart | 23 kn. |
| Antal passager | 1.000 |
| Antal køjer | (186 cabins) |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 2.571 |
| Hjemstedshavn | St. Johns |
| Flag | Canada |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | Stena RoRo Ab (2024) |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |

