M/F ???
| Rute | - |
| IMO | 9946269 |
| Bygget i år | 2026 |
| Værft | Hyundai Mipo Dockyard, South Korea (#8334) |
| Ejer | KiwiRail Ltd. |
| Operatør | Interislander |
| Længde | 220 m |
| Bredde | 30,8 m |
| Dybdegående | 7 m |
| BRT | 52.000 |
| Maskineri | ? |
| Fart | 20 kn. |
| Antal passager | 1.910 |
| Antal køjer | ? |
| Antal biler | 652 |
| Lanemeter | ? |
| Antal jernbanespor | ? |
| Længden af jernbanespor | ? |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | New Zealand |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | Planlagt leveret i 2026, men kontrakten blev annulleret i december 2023. |

