M/F Saint-Malo
| Rute | Portsmouth - St Malo |
| IMO | 9946336 |
| Bygget i år | 2024 |
| Værft | CMI Jinling Weihai Shipyard, China (#W0278) |
| Ejer | Cezembre Bail SNC |
| Operatør | Brittany Ferries |
| Længde | 194,7 m |
| Bredde | 27,8 m |
| Dybdegående | 6,5 m |
| BRT | 36.965 |
| Maskineri | 2 * Caterpillar |
| Fart | 23 kn. |
| Antal passager | 1.310 |
| Antal køjer | (386 cabins) |
| Antal biler | 470 |
| Lanemeter | 1.129 |
| Hjemstedshavn | Morlaix |
| Flag | France |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | Xiang I5 International Ship (2024-2026)
Stena RoRo Ab (2024) |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |

