M/S Anna
| Rute | - |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1935 / 1963 |
| Værft | Howaltswerke, Germany (#734) |
| Ejer | Jørgen Gert Harritz |
| Operatør | - |
| Længde | 27,55 m / 29,38 m |
| Bredde | 6,22 m |
| Dybdegående | 2,56 m |
| BRT | ? / 100 |
| Maskineri | Callesen |
| Fart | 10 kn. |
| Antal passager | 96 (summer) / 76 (winter) |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 10 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | København |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Ekko (1990-2005) - - Faaborg (1974-1990) - Ø-Færgen Faaborg (1955-1974) - Ø-Færgen- Øernes Dampskibsselskab Anna (1935-1955) - A. C. Hansen |
| Tidligere ejere | Ekko Trading Aps (1990-1994)
Ø-Færgen A/S (1974-1990) Øernes Dampskibsselskab (1955-1974) Howaltswerke (1935-1955) |
| Søster skibe | - |
| Notes | Husbåd i København. |

