M/S Anna
| Route | - |
| IMO | ? |
| Building year | 1935 / 1963 |
| Building yard | Howaltswerke, Germany (#734) |
| Owner | Jørgen Gert Harritz |
| Operator | - |
| Length | 27,55 m / 29,38 m |
| Breadth | 6,22 m |
| Draft | 2,56 m |
| GT | ? / 100 |
| Machinery | Callesen |
| Speed | 10 kn. |
| Number of passengers | 96 (summer) / 76 (winter) |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 10 |
| Lanemetres | ? |
| Port of registry | København |
| Flag | Denmark |
| Former names | Ekko (1990-2005) - - Faaborg (1974-1990) - Ø-Færgen Faaborg (1955-1974) - Ø-Færgen- Øernes Dampskibsselskab Anna (1935-1955) - A. C. Hansen |
| Former owners | Ekko Trading Aps (1990-1994)
Ø-Færgen A/S (1974-1990) Øernes Dampskibsselskab (1955-1974) Howaltswerke (1935-1955) |
| Sister ships | - |
| Notes | Houseboat in Copenhagen. |

