M/S Venøsund II
| Rute | - |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1956 |
| Værft | Søren Larsen & Sønners Skibsværft A/S, Denmark (#107) |
| Ejer | Klaus Scheuer & Jeanette Acs Scheuer |
| Operatør | - |
| Længde | 23,77 m |
| Bredde | 7,44 m |
| Dybdegående | 2,2 m |
| BRT | 74 |
| Maskineri | 2 * Scania DN 11 |
| Fart | 7 kn. |
| Antal passager | 73 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 8 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | København |
| Flag | Danmark |
| Tidligere navne | Venøsund II (1974-2010) - Venø Færgefart Fuurø (1956-1974) - Branden-Fur Færgefart |
| Tidligere ejere | Klaus Scheuer (2011)
I/S Venø Færgefart (1975-2011) Venø Færgefart (1974-1975) Branden-Fur Færgefart (1956-1974) |
| Søster skibe | - |
| Notes | Husbåd i København. |









