M/F Viking Nexelø
| Rute | ? |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1969 / 1989 |
| Værft | Valther Poulsens Maskinfabrik, Denmark (#1) |
| Ejer | Multi Mak v/Hans Peter Warming |
| Operatør | ? |
| Længde | 15,54 m |
| Bredde | 5,43 m |
| Dybdegående | 1,25 m |
| BRT | 20 |
| Maskineri | 1 * Volvo Penta |
| Fart | 6 kn. |
| Antal passager | 73 (summer) / 26 (winter) |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 3 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | København |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Nexelø (2010-2014) - Sejerøbugtens Færger Nexelø (1989-2010) - Færgeselskabet Vestsjælland Hjarnoesund (1969-1989) - Hjarnø Færgefart |
| Tidligere ejere | Kalundborg Kommune (2007-2014)
Vestsjællands Amtskommune (1989-2007) Den selvejende institution Hjarnø Færgefart (1969-1989) |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |







