M/F Knud
| Rute | - |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1961 |
| Værft | Helsingør Skibsværft A/S, Denmark (#352) |
| Ejer | Canberra Ltd |
| Operatør | - |
| Længde | 109,16 m |
| Bredde | 17,7 m |
| Dybdegående | ? |
| BRT | 6.811 |
| Maskineri | ? |
| Fart | 16 kn. |
| Antal passager | 1.200 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 200 |
| Lanemeter | ? |
| Antal jernbanespor | 3 |
| Længden af jernbanespor | 245,08 m |
| Hjemstedshavn | Kingstown |
| Flag | Saint Vincent |
| Tidligere navne | Knudshoved (1997) - Scandlines A/S (DK) Knudshoved (1961-1997) - DSB Rederi |
| Tidligere ejere | Scandlines A/S (1997) DSB Rederi (1961-1997) |
| Søster skibe | Duba, |
| Notes | Ophugget i 1998 i Alang, Indien. |




