M/F Korsør
| Rute | - |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1927 |
| Værft | Helsingør Jernskibs- og Maskinbyggeri, Denmark (#177) |
| Ejer | DSB Rederi |
| Operatør | - |
| Længde | 96,8 m |
| Bredde | 17,7 m |
| Dybdegående | ? |
| BRT | 2.362 |
| Maskineri | ? |
| Fart | 15,5 kn. |
| Antal passager | 1.500 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | ? |
| Antal jernbanespor | 3 |
| Længden af jernbanespor | 241,6 m |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Korsør (1927-1981) - DSB Rederi
|
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | Solgt i 1981 til ophugning. |
M/F Korsør

Foto: Helsingør Værft
M/F Korsør

Foto: Arkiv: Dines Bogø, Dragør
M/F Korsør

Foto: Postkort fra The ferry site's samling