M/F Næssund
| Rute | Ness Sund (Mors - Thy) |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1964 |
| Værft | Søren Larsen & Sønners Skibsværft, Denmark (#125) |
| Ejer | Næssundfærgens Venner |
| Operatør | Næssundfærgens Venner |
| Længde | 29,38 m |
| Bredde | 7,79 m |
| Dybdegående | 2,58 m |
| BRT | 99 |
| Maskineri | 1 * B&W Alpha |
| Fart | 10 kn. |
| Antal passager | 98 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 10 |
| Lanemeter | 28 |
| Hjemstedshavn | Nykøbing Mors |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Næssund (2016) - Venø Færgefart Næssund (2016) - Næssundfærgens Venner Næssund (1997-2016) - Mors-Thy Færgefart Næssund (1980-1997) - Viborg Amt Legind Bjerge (1978-1980) - Viborg Amt Legind Bjerge (1964-1978) - Sallingsund Færgefart |
| Tidligere ejere | Morsø Kommune (2016)
I/S Thy - Mors Færgefart (1997-2016) Viborg Amt (1978-1997) Sallingsund Færgefart A/S (1964-1978) |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |





