S/S Castro
| Rute | - |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1924 |
| Værft | Kjøbenhavn Flydedok & Skibsværft A/S, København (#153) |
| Ejer | ? |
| Operatør | - |
| Længde | 40,6 m |
| Bredde | 7,3 m |
| Dybdegående | 2,7 m |
| BRT | 313 |
| Maskineri | ? |
| Fart | 10,5 kn. |
| Antal passager | 250 |
| Antal køjer | 70 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 0 |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | ? |
| Tidligere navne | Castro (1961) - ? Lao (1948-1961) - ? Canal Cacao (1938-1948) - ? Østbornholm (1924-1938) - Det Østbornholmske Dampskibsselskab |
| Tidligere ejere | A/S Det Østbornholmske Dampskibsselskab (1924-1938) |
| Søster skibe | - |
| Notes | Forlist i juni 1961. |
