M/F Østre Færge
| Rute | Hammer Bakke - Orø
|
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1962 |
| Værft | Søby Motorfabrik & Stålskibsværft A/S, Denmark (#19) |
| Ejer | Østre Færge A/S |
| Operatør | Østre Færge |
| Længde | 20,02 m |
| Bredde | 7,01 m |
| Dybdegående | 1,05 m |
| BRT | 44 |
| Maskineri | 2 * Ford |
| Fart | 6 kn. |
| Antal passager | 60 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 10 |
| Lanemeter | 19 |
| Hjemstedshavn | Orø |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |
M/F Østre Færge

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Orø 6/10-2007)
M/F Østre Færge

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Orø 18/3-2017)
M/F Østre Færge

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Orø 18/3-2017)
M/F Østre Færge

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Orø 18/3-2017)