M/S Plagen
| Rute | Houseboat in Aalborg / Husbåd i Aalborg |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1958 / 201? |
| Værft | Søren Larsen & Sønners Skibsværft, Denmark |
| Ejer | Janni Nesager Toft & Jacob Bjerre Mikkelsen |
| Operatør | - |
| Længde | 29,13 m |
| Bredde | 7,59 m |
| Dybdegående | 2,47 m |
| BRT | 95 |
| Maskineri | B&W Alpha |
| Fart | 10 kn. |
| Antal passager | 97 / ? |
| Antal køjer | 0 / ? |
| Antal biler | 12 / 0 |
| Lanemeter | 28 / 0 |
| Hjemstedshavn | Aalborg |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Sallingsund (1997-2013) - Mors-Thy Færgefart Sallingsund (1980-1997) - Viborg Amt Plagen (1978-1980) - Viborg Amt Plagen (1958-1978) - Sallingsund Færgefart |
| Tidligere ejere | I/S Thy - Mors Færgefart (1997-2013)
Viborg Amt (1978-1997) Sallingsund Færgefart (1958-1978) |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |


