D/F Prins Christian
| Rute | - |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1903 / 1923 |
| Værft | Helsingør Jernskibs- og Maskinbyggeri, Denmark (#74) |
| Ejer | DSB Rederi |
| Operatør | - |
| Længde | 86,87 m / 90,83 m |
| Bredde | 17,68 m |
| Dybdegående | ? |
| BRT | 1.824 / 1.900 |
| Maskineri | ? |
| Fart | 13,75 kn. |
| Antal passager | 900 / 1.150 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | ? |
| Antal jernbanespor | 2 |
| Længden af jernbanespor | 128,56 m |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Prins Christian (1903-1955) - DSB Rederi
|
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | Solgt i 1955 til ophugning. |
D/F Prins Christian

Foto: Jernbanemuseet