M/S Prinses Beatrix
| Rute | - |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1939 / 1940 / 1946 |
| Værft | Koninklijke Maatschappij De Schelde, Holland (#210) |
| Ejer | Stoomvaart Maatschappij Zeeland N.V |
| Operatør | S.M.Z. |
| Længde | 115,82 m |
| Bredde | 14,38 m |
| Dybdegående | 7,57 m |
| BRT | 4.353 |
| Maskineri | 2 * De Schelde |
| Fart | 23 kn. |
| Antal passager | 1.800 |
| Antal køjer | 297 |
| Antal biler | 35 |
| Lanemeter | 0 |
| Hjemstedshavn | Hook Van Holland |
| Flag | Holland |
| Tidligere navne | H.M.S. Prinses Beatrix (1940-1946) - Ministry of War Transport U.K Prinses Beatrix (1939-1940) - S.M.Z. |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Koningin Emma |
| Notes | Ophugget i 1968. |

