D/F Prinsesse Alexandrine
| Rute | - |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1903 / 1905 |
| Værft | F. Schichau, Elbing, Germany |
| Ejer | DSB Rederi |
| Operatør | - |
| Længde | 86,87 m / 101,75 m |
| Bredde | 18,75 m |
| Dybdegående | ? |
| BRT | 1.449 / 1.733 |
| Maskineri | ? |
| Fart | 13,8 kn. |
| Antal passager | 800 / 900 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | ? |
| Antal jernbanespor | 2 |
| Længden af jernbanespor | 147 m |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Prinsesse Alexandrine (1903-1935) - DSB Rederi
|
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | Solgt i 1935 til ophugning. |
D/F Prinsesse Alexandrine

Foto: Jernbanemuseet
D/F Prinsesse Alexandrine

Foto: Lokalhistorisk Arkiv for Aalborg Kommune