M/F Stenøre
| Rute | Houseboat in Copenhagen / husbåd i københavn |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1966 |
| Værft | Søren Larsen & Sønners Skibsværft, Denmark (#126) |
| Ejer | Karl & Tine Aurvig-Huggenberger |
| Operatør | - |
| Længde | 29,13 m |
| Bredde | 7,62 m |
| Dybdegående | 2,88 m |
| BRT | 103 |
| Maskineri | 1 * ? |
| Fart | 10 kn. |
| Antal passager | 98 / 0 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 12 / 0 |
| Lanemeter | 28 / 0 |
| Hjemstedshavn | København |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Stenøre (2008-2012) - Fursund Færgeri Stenøre (2008) - Mors-Thy Færgefart Stenøre (2005-2008) - Fursund Færgeri Stenøre (2005) - Hvalpsund-Sundsøre Færgefart Stenøre (2004-2005) - Fursund Færgeri Stenøre (2004) - Hvalpsund-Sundsøre Færgefart Stenøre (2003-2004) - Fursund Færgeri Stenøre (2003) - Hvalpsund-Sundsøre Færgefart Stenøre (2002-2003) - Fursund Færgeri Stenøre (2002) - Hvalpsund-Sundsøre Færgefart Stenøre (2001-2002) - Fursund Færgeri Stenøre (2001) - Hvalpsund-Sundsøre Færgefart Stenøre (2000-2001) - Fursund Færgeri Stenøre (2000) - Rederiet Miniline Stenøre (1998-2000) - Fursund Færgeri Stenøre (1996-1998) - Viborg Amt Stenøre (1996) - Hvalpsund-Sundsøre Færgefart Stenøre (1982-1996) - Viborg Amt Stenøre (1966-1982) - Færgefarten Branden-Fur |
| Tidligere ejere | Laust Nørgaard ApS (2013)
Skive Kommune (2007-2013) Sundsøre Kommune (1998-2007) Viborg Amt (1982-1998) Færgefarten Branden-Fur (1966-1982) |
| Søster skibe | - |
| Notes | Ombygget til husbåd. |



