Stone Carrier
| Rute | - |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1939 / 1982 |
| Værft | Helsingør Værft, Denmark (#254) |
| Ejer | ? |
| Operatør | ? |
| Længde | 106,09 m |
| Bredde | 17,7 m |
| Dybdegående | ? |
| BRT | 2.942 / ? |
| Maskineri | ? |
| Fart | 16,5 kn. |
| Antal passager | 1.500 / 0 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | ? / 0 |
| Lanemeter | ? / 0 |
| Antal jernbanespor | 3 / 0 |
| Længden af jernbanespor | 259 m / 0 |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | ? |
| Tidligere navne | Stone Carrier (1983-1984) - Stillingsöns schakt & transport Ab Bamble Carrier II (1982-1983) Storebælt (1939-1982) - DSB Rederi |
| Tidligere ejere | Stillingsöns schakt & transport Ab (1983-1984)
Bröderne Sörensen (1982-1983) DSB Rederi (1939-1982) |
| Søster skibe | - |
| Notes | Ombygget til pram i 1982. |



