M/F Udbyhøj Kabelfærge
| Rute | Udbyhøj nord - Udbyhøj syd
|
| IMO | ? |
| Bygget i år | 2006 / 2021 |
| Værft | Hvide Sande Skibs & Bådebyggeri, Denmark |
| Ejer | Randers Fjord Færgefart I/S |
| Operatør | Randers Fjords Færgefart |
| Længde | 31,2 m |
| Bredde | 9,1 m |
| Dybdegående | 1,25 m |
| BRT | 182 |
| Maskineri | 2 * Valtra |
| Fart | 3,5 kn. |
| Antal passager | 98 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 12 |
| Lanemeter | 30 |
| Hjemstedshavn | Udbyhøj |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |
M/F Udbyhøj Kabelfærge

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Udbyhøj nord 22/4-2008)
M/F Udbyhøj Kabelfærge

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Udbyhøj nord 22/4-2008)
M/F Udbyhøj Kabelfærge

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Udbyhøj nord 9/7-2015)
M/F Udbyhøj Kabelfærge

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Udbyhøj nord 9/7-2015)
M/F Udbyhøj Kabelfærge

Foto: Peter Therkildsen (Assens, 25/11-2021)
M/F Udbyhøj Kabelfærge

Foto: Peter Therkildsen (Assens, 4/12-2021)
M/F Udbyhøj Kabelfærge

Foto: Peter Therkildsen (Assens, 4/12-2021)
M/F Udbyhøj Kabelfærge

Foto: Peter Therkildsen (Assens, 4/12-2021)
M/F Udbyhøj Kabelfærge

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Udbyhøj nord, 10/7-2022)
M/F Udbyhøj Kabelfærge

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Udbyhøj nord, 10/7-2022)