M/S Sally Albatross
| Rute | - |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1980 / 1988 |
| Værft | Wärtsilä Marina Åbo, Finland (#1247) |
| Ejer | Rederi AB Sally |
| Operatør | - |
| Længde | 145,2 m / 149,96 m |
| Bredde | 25,2 m |
| Dybdegående | 5,52 m |
| BRT | 14.623 / 15.179 |
| Maskineri | 4 * Pielstick 12PC2.5V |
| Fart | 21,5 kn. |
| Antal passager | 2.000 / 1.000 |
| Antal køjer | 1.223 / 1.000 |
| Antal biler | 500 / 0 |
| Lanemeter | 936 / 0 |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | Finland |
| Tidligere navne | Sally Albatross (1986-1990) - Sally Cruise Viking Saga (1980-1986) - Viking Line |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Regina Báltica, |
| Notes | Udbrændt i 1990. Ophugget i 1990, dog er nogle dele af skroget og motorerne genbrugt i den nye Sally Albatross. |


