M/F A. L. B.
| Rute | - |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1932 / 1967 |
| Værft | Svendborg Skibsværft A/S, Denmark (#37) |
| Ejer | Lars Spiegelhauer Hansen |
| Operatør | - |
| Længde | 27,1 m / 29,5 m |
| Bredde | 6,78 m |
| Dybdegående | 1,95 m |
| BRT | 79 / 85 |
| Maskineri | ? |
| Fart | 9 kn. |
| Antal passager | 110 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 12 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | København |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Ærø (1973-1993) - Dampskibsselskabet Ærø Ærø (1973) - Skjoldnæs I/S Ærø (1972-1973) - Dampskibsselskabet Ærø Ærø (1972) - Skjoldnæs I/S Ærø (1971-1972) - Dampskibsselskabet Ærø Ærø (1971) - Skjoldnæs I/S Ærø (1970-1971) - Dampskibsselskabet Ærø Ærø (1970) - Skjoldnæs I/S Ærø (1969-1970) - Dampskibsselskabet Ærø Ærø (1969) - Skjoldnæs I/S Ærø (1968-1969) - Dampskibsselskabet Ærø A. L. B. (1932-1968) - Sydfyenske Dampskibsselskab |
| Tidligere ejere | Aktieselskabet Dampskibsselskabet Ærø (1968-1993)
Sydfyenske Dampskibsselskab A/S (SFDS) (1932-1968) |
| Søster skibe | - |
| Notes | Husbåd i København |


