M/F Carvoria
| Rute | Gallanach - Kerrera |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 2017 |
| Værft | Malakoff Limited, Lerwick, United Kingdom |
| Ejer | Caledonian Maritime Assets Ltd |
| Operatør | Caledonian MacBrayne |
| Længde | 11,6 m |
| Bredde | 4,0 m |
| Dybdegående | 0,55 m |
| BRT | 11 |
| Maskineri | 2 * Honda |
| Fart | 10,5 kn. |
| Antal passager | 12 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 1 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Glasgow |
| Flag | United Kingdom |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |

