M/F Mittelrhein
| Rute | Lorch (Hesse) - Niederheimbach (Rhineland-Palatinate) (Replacement ferry) |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1952 |
| Værft | ? |
| Ejer | ? |
| Operatør | FRS Rheinfähren |
| Længde | 35,9 m |
| Bredde | 9,7 m |
| Dybdegående | 0,85 m |
| BRT | ? |
| Maskineri | 2 * Deutz - Diesel F5 L 413 FR |
| Fart | ? kn. |
| Antal passager | 180 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | Germany |
| Tidligere navne | Mittelrhein (?-2026) - Rheinfähre Niederheimbach-Lorch Christophorus (1952-?) - ? |
| Tidligere ejere | Schnaas GmbH (?-2026) |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |

