M/F Horst
| Rute | Test ship for research projects. |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1987 |
| Værft | Neue Germersheimer Schiffswerft, Germany (#844) |
| Ejer | Rheinfähre Maul GmbH |
| Operatør | FRS Rheinfähren |
| Længde | 57 m |
| Bredde | 13,4 m |
| Dybdegående | 0,95 m |
| BRT | ? |
| Maskineri | 4 * MAN D 2866E |
| Fart | ? kn. |
| Antal passager | 250 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 32 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | Germany |
| Tidligere navne | Horst (2017-2025) - Rheinfähre Maul Europa (1989-2017) - ? |
| Tidligere ejere | Rheinfähre H. Maul (1986-?)
Gemeente Buren (1974-1986) Provinciale Waterstaat Gelderland (1969-1974) |
| Søster skibe | - |
| Notes | Den er i øjeblikket ved at blive omdannet til en fuldt autonom færge som en del af "Akoon"-projektet. |

