M/F Hjortøboen
| Route | Svendborg - Hjortø |
| IMO | ? |
| Building year | 1976 |
| Building yard | Ejvinds Plasticjolle- og Bådeværft, Denmark (#3937) |
| Owner | I/S Hjortøbåden |
| Operator | Hjortøbåden |
| Length | 12,45 m |
| Breadth | 3,72 m |
| Draft | 1,05 m |
| GT | 6,8 |
| Machinery | ? |
| Speed | 9 kn. |
| Number of passengers | 12 |
| Number of beds | 0 |
| Number of cars | 1 |
| Lanemetres | 0 |
| Port of registry | Hjortø |
| Flag | Denmark |
| Former names | |
| Former owners | - |
| Sister ships | - |
| Notes | - |
M/F Hjortøboen

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Svendborg 11/8-2012)
M/F Hjortøboen

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Svendborg 11/8-2012)
M/F Hjortøboen

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Svendborg 11/8-2012)