M/F Ida
| Rute | Bogø - Stubbekøbing |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1959 |
| Værft | Brdr. Vennike - Stege Skibsværft, Denmark (#58) |
| Ejer | Vordingborg Kommune |
| Operatør | Vordingborg Kommune |
| Længde | 30,0 m |
| Bredde | 7,99 m |
| Dybdegående | 3,15 m |
| BRT | 97 |
| Maskineri | 1 * Alpha 403KKO |
| Fart | 8 kn. |
| Antal passager | 98 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 12 |
| Lanemeter | 29 |
| Hjemstedshavn | Bogø |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Ida (2020) - Lolland Færgefart Ida (2020) - Vordingborg Kommune Ida (2020) - Lolland Færgefart Ida (2007-2020) - Vordingborg Kommune Ida (1970-2007) - Storstrøms Amtskommune Ida (1959-1970) - Præstø Amtskommune |
| Tidligere ejere | Storstrøms Amtskommune (1970-2007)
Præstø Amtskommune (1959-1970) |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |








