M/F Urnes
| Rute | Solvorn - Ornes |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1969 |
| Værft | Blålids Slip, & Mek. Verksted, Norway (#22) |
| Ejer | Yggdrasil AS |
| Operatør | Lustrabaatane |
| Længde | 23,6 m |
| Bredde | 7,6 m |
| Dybdegående | 2,6 m |
| BRT | 99,6 |
| Maskineri | Wichmann |
| Fart | 10 kn. |
| Antal passager | 90 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 11 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | Florø |
| Flag | Norway |
| Tidligere navne | Urnes (2001-2009) - Hærum Trans Urnes (1993-2001) - Luster Fjordtransport Urnes (1990-1993) - Fylkesbaatane Lauvøy (1969-1990) - Fosen Trafikklag |
| Tidligere ejere | Lustrabaatane AS (2001-2016)
Luster Fjordtransport AS (1993-2001) Herkules, Robstad & Co (1990-1993) Fosen Trafikklag A/S (1969-1990) |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |

