M/F Niederheimbach-Lorch
| Rute | Lorch (Hesse) - Niederheimbach (Rhineland-Palatinate) |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1993 |
| Værft | ? |
| Ejer | ? |
| Operatør | FRS Rheinfähren |
| Længde | 45 m |
| Bredde | 9,6 m |
| Dybdegående | 0,4 m |
| BRT | ? |
| Maskineri | 2 * MAN type 2866E |
| Fart | ? kn. |
| Antal passager | 250 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | Germany |
| Tidligere navne | Niederheimbach-Lorch (?-2026) - Rheinfähre Niederheimbach-Lorch
|
| Tidligere ejere | Schnaas GmbH (?-2026) |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |
M/F Niederheimbach-Lorch

Foto: Rheinfähre Niederheimbach-Lorch