M/F Michael
| Rute | Ingelheim - Oestrich-Winkel |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1969 |
| Værft | Scheepswerft Janssen, Netherlands |
| Ejer | Rheinfähre Maul GmbH |
| Operatør | FRS Rheinfähren |
| Længde | 52,8 m |
| Bredde | 13,3 m |
| Dybdegående | 0,95 m |
| BRT | 165 |
| Maskineri | 1 * Volvo D7C BTA + 3 * MAN D 2866E |
| Fart | ? kn. |
| Antal passager | 250 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 32 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | ? |
| Flag | Germany |
| Tidligere navne | Michael (1986-2025) - Rheinfähre Maul Beusichemse Veer (1974-1986) - ? Ochten-Druten III (Ir. J. Mols) (1969-1974) - ? |
| Tidligere ejere | Rheinfähre H. Maul (1986-?)
Gemeente Buren (1974-1986) Provinciale Waterstaat Gelderland (1969-1974) |
| Søster skibe | Esmeralda |
| Notes | - |

