Ourø
| Rute | Houseboat in Copenhagen / husbåd i københavn |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1958 |
| Værft | Holbæk Skibs- og Bådebyggeri, Denmark |
| Ejer | Ture Andersen |
| Operatør | - |
| Længde | 28,97 m |
| Bredde | 7,49 m |
| Dybdegående | 2,65 m |
| BRT | 120 |
| Maskineri | 1 * Alpha diesel |
| Fart | 10 kn. |
| Antal passager | 148 / 0 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 12 / 0 |
| Lanemeter | ? / 0 |
| Hjemstedshavn | København |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Ourø (1958-2003) - Færgefarten Orø-Holbæk |
| Tidligere ejere | Sofie Svare Fischer & Ture Andersen (2007-2010)
The Projects ApS & Ture Andersen ApS (2007) Sofie Svare Fischer & Ture Andersen (2003-2007) I/S Færgefarten Orø-Holbæk (1958-2003) |
| Søster skibe | - |
| Notes | Ombygget til husbåd. |



