M/S Hvalpsund
| Rute | Laid up in Copenhagen / Oplagt i København |
| IMO | ? |
| Bygget i år | 1961 |
| Værft | Søren Larsen & Sønners Skibsværft A/S, Denmark (#120) |
| Ejer | Henrik Møller-Kristensen & Liselotte Pia Hughes |
| Operatør | - |
| Længde | 29,05 m |
| Bredde | 7,62 m |
| Dybdegående | 2,88 m |
| BRT | 97 |
| Maskineri | ? |
| Fart | 10 kn. |
| Antal passager | 99 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 12 |
| Lanemeter | ? |
| Hjemstedshavn | København |
| Flag | Denmark |
| Tidligere navne | Hvalpsund (1993-2006) - Hvalpsund-Sundsøre Færgefart Hvalpsund (1980-1993) - Viborg Amtskommune Sallingsund (1979-1980) - Viborg Amtskommune Sallingsund (1961-1979) - Sallingsund Færgefart |
| Tidligere ejere | Jens Møller (2009-2012) Mads Henrik Keiser-Nielsen (2006-2009) Farsø Kommune & Sundsøre Kommune (1993-2006) Viborg Amtskommune (1979-1993) (1961-1979) |
| Søster skibe | - |
| Notes | - |







