M/F Color Magic
| Route | Oslo - Kiel
|
| IMO | 9349863 |
| Building year | 2007 |
| Building yard | Aker Finnyards Oy, Finland (#1355) |
| Owner | Color Line Cruises AS |
| Operator | Color Line |
| Length | 223,75 m |
| Breadth | 35,0 m |
| Draft | 6,8 m |
| GT | 75.156 |
| Machinery | 4 * Wärtsilä 8L46B |
| Speed | 22 kn. |
| Number of passengers | 2.600 |
| Number of beds | 2.975 |
| Number of cars | 550 |
| Lanemetres | 1.270 |
| Port of registry | Oslo |
| Flag | Norway |
| Former names | |
| Former owners | Color Line AS (2007) |
| Sister ships | Color Fantasy, |
| Notes | - |
M/F Color Magic

Photo: Christoffer D. Andersen (Oslo 10/9-2007)
M/F Color Magic

Photo: Christoffer D. Andersen (Oslo 10/9-2007)
M/F Color Magic

Photo: Christoffer D. Andersen (Oslo 10/9-2007)
M/F Color Magic

Photo: Christoffer D. Andersen (Oslo 10/9-2007)
M/F Color Magic

Photo: Christoffer D. Andersen (Oslo 10/9-2007)
M/F Color Magic

Photo: Henrik Lyng (Oslo 12/9-2007)
M/F Color Magic

Photo: Henrik Lyng (Oslo 12/9-2007)
M/F Color Magic

Photo: Christoffer D. Andersen (Oslo)
M/F Color Magic

Photo: Christoffer D. Andersen (Oslo)
M/F Color Magic

Photo: Christoffer D. Andersen (Oslo)
M/F Color Magic

Photo: Jan Mensinga (Kiel 17/5-2008)
M/F Color Magic

Photo: Henrik Lyng (Oslo 31/5-2009)
M/F Color Magic

Photo: Henrik Lyng (Oslo 31/5-2009)
M/F Color Magic

Photo: Christian and Mareille (Kiel 18/5-2011)
M/F Color Magic

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Kiel 3/6-2012)
M/F Color Magic

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Kiel 3/6-2012)
M/F Color Magic

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Kiel 3/6-2012)
M/F Color Magic

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Kiel 3/6-2012)
M/F Color Magic

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Kiel 3/6-2012)
M/F Color Magic

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Kiel 3/6-2012)
M/F Color Magic

Photo: Paw Ragner (Oslo 29/9-2013)
M/F Color Magic

Photo: Paw Ragner (Oslo 29/9-2013)
M/F Color Magic

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Oslo 31/5-2014)
M/F Color Magic

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Oslo 31/5-2014)
M/F Color Magic

Photo: Peter Hobel (Kiel 26/12-2015)
M/F Color Magic

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Fayard 18/1-2020)
M/F Color Magic

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Fayard 18/1-2020)
M/F Color Magic

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Oslo, 24/7-2020)
M/F Color Magic

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Oslo, 24/7-2020)
M/F Color Magic

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Oslo, 24/7-2020)
M/F Color Magic

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Oslo, 24/7-2020)
M/F Color Magic

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Oslo, 6/3-2023)
M/F Color Magic

Photo: Michael Koefoed-Hansen (Oslo, 6/3-2023)
M/F Color Magic

Photo: Dirk Scheuenpflug (Kiel, 24/3-2024)