M/F Al Hussein
| Route | Aqaba - Nuweiba |
| IMO | 9350678 |
| Building year | 2009 |
| Building yard | Astilleros de Huelva, Spain (#821) |
| Owner | Arab Bridge Maritime Co. |
| Operator | Arab Bridge Maritime |
| Length | 142,0 m |
| Breadth | 23,0 m |
| Draft | 5,2 m |
| GT | 14.759 |
| Machinery | 2 * Wärtsilä 8L46D |
| Speed | 22 kn. |
| Number of passengers | 12 |
| Number of beds | 12 |
| Number of cars | ? |
| Lanemetres | 1.830 |
| Port of registry | Aqaba |
| Flag | Jordan |
| Former names | Seatruck Pace (2024-2025) - CLdN RoRo & Cobelfret Ferries Seatruck Pace (2024) - Seatruck Ferries Seatruck Pace (2023-2024) - Canary Bridge Seaways Seatruck Pace (2023) - CLdN RoRo & Cobelfret Ferries Seatruck Pace (2013-2023) - Seatruck Ferries Seatruck Pace (2013) - Bluewater Seatruck Pace (2012-2013) - DFDS Seaways Seatruck Pace (2012) - Seatruck Ferries Seatruck Pace (2012) - DFDS Seaways Seatruck Pace (2012) - Seatruck Ferries Clipper Pace (2009-2012) - Seatruck Ferries |
| Former owners | CLdN RoRo Ltd (2024-2025)
Seatruck Shipholding I Ltd (2011-2024) Tebas Naviera Aie (2010-2011) Bansalease SA (2009-2010) |
| Sister ships | Santa Rita, Seatruck Point, Ur, |
| Notes | - |








