M/F Cruise Europa
| Rute | Livorno - Olbia
|
| IMO | 9351490 |
| Bygget i år | 2009 |
| Værft | Fincantieri, Cant. Nav Italiani S.p.A., Italy (#6138) |
| Ejer | Grimaldi Euromed Spa |
| Operatør | Grimaldi Lines |
| Længde | 225,0 m |
| Bredde | 30,4 m |
| Dybdegående | 7,0 m |
| BRT | 53.360 / 54.310 |
| Maskineri | 4 * Wärtsilä 12V46D |
| Fart | 27,5 kn. |
| Antal passager | 2.143 / 2.850 |
| Antal køjer | 1.912 |
| Antal biler | 478 / 963 |
| Lanemeter | 3.050 |
| Hjemstedshavn | Palermo |
| Flag | Italy |
| Tidligere navne | Cruise Europa (2009-2021) - Minoan Lines
|
| Tidligere ejere | Grinavi (2009-2014) |
| Søster skibe | Cruise Barcelona, Cruise Roma, Cruise Sardegna, |
| Notes | - |
M/F Cruise Europa

Foto: Vasilios Charalampidis (Patras 12/10-2009)
M/F Cruise Europa

Foto: Jack Magnenat (Ancona 6/7-2010)
M/F Cruise Europa

Foto: Jack Magnenat (Ancona 6/7-2010)
M/F Cruise Europa

Foto: Frans Truyens (Igoumenitsa 9/6-2011)
M/F Cruise Europa

Foto: Frans Truyens (Igoumenitsa 9/6-2011)
M/F Cruise Europa

Foto: Vasilios Charalampidis (Patras 24/5-2012)
M/F Cruise Europa

Foto: Vasilios Charalampidis (Ancona 5/12-2012)
M/F Cruise Europa

Tegning: Victor Steenstrup (Livorno, 2024)