M/F Cruise Sardegna
| Rute | Livorno - Olbia
|
| IMO | 9351505 |
| Bygget i år | 2010 |
| Værft | Fincantieri, Cant. Nav Italiani S.p.A. Castellammare di Stabia. Italy (#6139) |
| Ejer | Grimaldi Group Spa. |
| Operatør | Grimaldi Lines |
| Længde | 225,0 m |
| Bredde | 30,4 m |
| Dybdegående | 7,0 m |
| BRT | 53.360 / 54.310 |
| Maskineri | 4 * Wärtsilä 12V46D |
| Fart | 27,5 kn. |
| Antal passager | 2.143 / 2.850 |
| Antal køjer | 1.912 |
| Antal biler | 478 / 963 |
| Lanemeter | 3.050 |
| Hjemstedshavn | Palermo |
| Flag | Italy |
| Tidligere navne | Cruise Olympia (2010-2021) - Minoan Lines
|
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Cruise Barcelona, Cruise Europa, Cruise Roma, |
| Notes | - |
M/F Cruise Olympia

Foto: Thomas Mertens (Napoli 4/4-2010)
M/F Cruise Olympia

Foto: Jack Magnenat (Igoumenitsa 18/7-2010)
M/F Cruise Olympia

Foto: Dirk Scheuenpflug (Ancona 7/8-2011)
M/F Cruise Olympia

Foto: Vasilios Charalampidis (Ancona 15/12-2012)
M/F Cruise Olympia

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Ionian Sea 1/6-2017)
M/F Cruise Olympia

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Ionian Sea 1/6-2017)
M/F Cruise Sardegna

Foto: Stig Trollebø (Olbia, 6/7-2022)