M/F Santa Rita
| Rute | ? |
| IMO | 9372676 |
| Bygget i år | 2009 |
| Værft | Astilleros de Huelva, Spain (#822) |
| Ejer | Transportación MarÃtima de California |
| Operatør | Transportación MarÃtima de California |
| Længde | 142,0 m |
| Bredde | 23,0 m |
| Dybdegående | 5,2 m |
| BRT | 14.759 |
| Maskineri | 2 * Wärtsilä 8L46D |
| Fart | 22 kn. |
| Antal passager | 12 |
| Antal køjer | 12 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 1.830 |
| Hjemstedshavn | Laz Paz |
| Flag | Mexico |
| Tidligere navne | Seatruck Panorama (2023-2024) - Seatruck Ferries Seatruck Panorama (2021-2023) - Stena Line Seatruck Panorama (2021) - Seatruck Ferries Seatruck Panorama (2020-2021) - Stena Line Seatruck Panorama (2011-2020) - Seatruck Ferries Clipper Panorama (2008-2011) - Seatruck Ferries |
| Tidligere ejere | Seatruck Shipholding I Ltd (2011-2024)
Seatruck Panorama Ltd (2011) Arcadia NAviera Aie (2010-2011) Bansalease SA (2008-2010) |
| Søster skibe | Al Hussein, Seatruck Point, Ur, |
| Notes | - |











