M/F Palatine
| Rute | Liverpool - Dublin
|
| IMO | 9376701 |
| Bygget i år | 2009 / 2019 |
| Værft | Flensburger Schiffbau Gesellschaft mbH & Co. KG, Germany (#739) |
| Ejer | Shiplux V SA |
| Operatør | CLdN RoRo & Cobelfret Ferries |
| Længde | 195,4 m |
| Bredde | 26,2 m |
| Dybdegående | 7,4 m |
| BRT | 25.235 / 31.340 |
| Maskineri | 1 * MaK 12M43 |
| Fart | 18,5 kn. |
| Antal passager | 12 |
| Antal køjer | 12 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 2.907 / 3.678 |
| Hjemstedshavn | Valletta |
| Flag | Malta |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | - |
| Søster skibe | Amandine, Mazarine, Opaline, Peregrine, Vespertine, |
| Notes | - |
M/F Palatine

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Flensburg 29/8-2009)
M/F Palatine

Foto: Jeffrey le Feber (Europoort 17/5-2010)
M/F Palatine

Foto: Cees Vastenhout (Rotterdam Europoort 19/8-2011)
M/F Palatine

Foto: Frans Truyens (Zeebrugge 18/8-2015)
M/F Palatine

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 11/9-2022)
M/F Palatine

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 12/6-2023)
M/F Palatine

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 23/5-2024)