M/F Vespertine
| Rute | Liverpool - Dublin
|
| IMO | 9376713 |
| Bygget i år | 2010 / 2020 |
| Værft | Flensburger Schiffbau Gesellschaft mbH & Co. KG, Germany (#740) |
| Ejer | Shiplux III SA |
| Operatør | CLdN RoRo & Cobelfret Ferries |
| Længde | 195,4 m |
| Bredde | 26,2 m |
| Dybdegående | 7,4 m |
| BRT | 25.593 / 31.340 |
| Maskineri | 1 * MaK 12M43 |
| Fart | 18,5 kn. |
| Antal passager | 12 |
| Antal køjer | 12 |
| Antal biler | ? |
| Lanemeter | 2.907 / 3.678 |
| Hjemstedshavn | Valletta |
| Flag | Malta |
| Tidligere navne | |
| Tidligere ejere | CLdN Cobelfret SA (2010) |
| Søster skibe | Amandine, Mazarine, Opaline, Palatine, Peregrine, |
| Notes | - |
M/F Vespertine

Foto: Jeffrey le Feber (Rotterdam Europoort 12/3-2010)
M/F Vespertine

Foto: John Byrne (Dublin 8/8-2010)
M/F Vespertine

Foto: John Byrne (Dublin 8/8-2010)
M/F Vespertine

Foto: John Byrne (Dublin 8/8-2010)
M/F Vespertine

Foto: Cees Vastenhout (Rotterdam Europoort 18/8-2011)
M/F Vespertine

Foto: Michael Koefoed-Hansen (Øresund 7/3-2020)
M/F Vespertine

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 1/9-2020)
M/F Vespertine

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 18/6-2021)
M/F Vespertine

Foto: Arne Brugman (Hoek van Holland, 18/6-2023)