HSC Tera Jet 3
| Rute | ? |
| IMO | 9383649 |
| Bygget i år | 2008 |
| Værft | Incat Australia Pte Ltd., Hobart (#65) |
| Ejer | NS United Marine Service Corp. |
| Operatør | Seajets |
| Længde | 112,6 m |
| Bredde | 30,5 m |
| Dybdegående | 3,93 m |
| BRT | 10.715 |
| Maskineri | 4 * MAN B&W 20V 28/33 D |
| Fart | 40 kn. |
| Antal passager | 800 |
| Antal køjer | 0 |
| Antal biler | 412 |
| Lanemeter | 520 |
| Hjemstedshavn | Limassol |
| Flag | Cyprus |
| Tidligere navne | Natchan World (2025-2026) Natchan World (2016-2025) - Japan Maritime Self-Defense Force Natchan World (2011-2016) - Japan’s Ministry of Defense Natchan World (2008-2011) Natchan World (2008) - Higashi Nihon Ferry |
| Tidligere ejere | Kosoku Marine Transport KK (2017-2026)
Towa Enterprise Co. Ltd (2011-2017) Toyo Shipping Line Co. Ltd. (2008-2011) |
| Søster skibe | Express 1, Express 2, Tera Jet 2, |
| Notes | - |







