M/F Livia
| Rute | Wellington - Picton |
| IMO | 9420423 |
| Bygget i år | 2008 |
| Værft | C.N. "Visentini" di Visentini Francesco & C, Italy (#220) |
| Ejer | Ferry Lines Singapore Pte Ltd. |
| Operatør | Bluebridge |
| Længde | 186,0 m |
| Bredde | 25,6 m |
| Dybdegående | 6,85 m |
| BRT | 26.904 |
| Maskineri | 2 * MAN 9L48/60B |
| Fart | 24 kn. |
| Antal passager | 800 / 420 |
| Antal køjer | 428 |
| Antal biler | 200 |
| Lanemeter | 2.250 |
| Hjemstedshavn | Nassau |
| Flag | Bahamas |
| Tidligere navne | Stena Livia (2021-2025) - Stena Line Étretat (2014-2021) - Brittany Ferries Norman Voyager (2013-2014) - DFDS Seaways Norman Voyager (2011-2013) - LD Lines Norman Voyager (2009-2011) - Celtic Link Ferries Norman Voyager (2008-2009) - LD Lines
|
| Tidligere ejere | Xiang CR7 Ireland Intl Ship (2019-2025)
Stena RoRo Navigation Ltd. (2012-2019)
Fosse Way Shipping Ltd (2008-2012) |
| Søster skibe | GNV Sealand, Norman Atlantic, Stena Flavia, |
| Notes | - |
M/F Norman Voyager

Foto: LD Lines
M/F Norman Voyager

Foto: Patrick Gueulle (Le Havre 12/11-2008)
M/F Norman Voyager

Foto: Patrick Gueulle (Le Havre 12/11-2008)
M/F Norman Voyager

Foto: Patrick Gueulle (Portsmouth 4/6-2009)
M/F Norman Voyager

Foto: Mathieu Burnel (Cherbourg 20/9-2009)
M/F Norman Voyager

Foto: Mathieu Burnel (Cherbourg 20/9-2009)
M/F Norman Voyager

Foto: Mathieu Burnel (Cherbourg 20/9-2009)
M/S Norman Voyager

Foto: Mathieu Burnel (Cherbourg 4/10-2009)
M/F Norman Voyager

Foto: Mathieu Burnel (Cherbourg 22/11-2009)
M/F Norman Voyager

Foto: Mathieu Burnel (Cherbourg 19/2-2010)
M/F Norman Voyager

Foto: Mathieu Burnel (Cherbourg 19/2-2010)
M/F Étretat

Foto: Brittany Ferries
M/F Livia

Foto: Peter Therkildsen (Fayard, May 2025)
M/F Livia

Foto: Peter Therkildsen (Fayard, 19/5-2025)
M/F Livia

Foto: Peter Therkildsen (Fayard, 19/5-2025)
M/F Livia

Foto: Peter Therkildsen (Fayard, 19/5-2025)
M/F Livia

Foto: Mike Pryce (Wellington, 8/7-2025)
M/F Livia

Foto: Mike Pryce (Wellington, 15/7-2025)
M/F Livia

Foto: Mike Pryce (Picton, 23/10-2025)